Ha szerencsések vagyunk, ahogy idősödünk, egyre több mindenünk van: idő, talán türelem, emberi kapcsolatok és magabiztosság. Viszont van egy dolog, amiből nem jó, ha többfélére is szükség van: ez pedig a szemüveg. Szerencsére a szemüvegek darabszámát hatékonyan tudjuk csökkenteni, ha befektetünk egy tóminőségű multifokális szemüvegre, amiről most minden fontos információt megosztunk veletek.

40 éves kor felett szemünk folyamatosan veszít fókuszálóképességéből, ezért előfordulhat, hogy több látómezőre sem látunk élesen. Az eddigi, távollátásra használt szemüvegünkhöz már olvasószemüveg is kell, de még így is van, hogy a monitort vagy az okostelefont egy kicsit messzebbről kell nézni, mint ami kényelmes lenne. Nyáron pedig bekerül a napszemüveg is a körforgásba, ami már végképp megbonyolítja az életet, főleg, ha valaki hajlamos otthon hagyni a szemüvegét…

Az éles látás alapfeltétel a minőségi élethez. Egy multifokális szemüveg, – vagy ahogy még mondani szokták, – progresszív lencse jó befektetés lehet, ha nem szeretnénk elsüllyedni a szemüvegtengerben. Ha hallottál is már erről a modern lencsetípusról, akkor is biztos lesz egy-két olyan lehetőség, ötlet az alábbi sorokban, amikre korábban nem is gondoltál. No de kezdjük az elejéről!

Mi az a multifokális lencse?

A multifokális lencse olyan speciális szemüveglencse, amely több különböző dioptriaértéket egyesít egy lencsében. Ez azt jelenti, hogy a lencse felső része a távoli tárgyakra való fókuszálást, míg az alsó része a közeli tárgyak éles látását biztosítja. Az átmenet ezek között a zónák között folyamatos, így a viselő észrevétlenül vált a különböző látómezők között.

Multifokális lencse vs. bifokális lencse

Sokan összetévesztik a multifokális lencsét a bifokális lencsével, de a kettő között fontos különbségek vannak. A bifokális lencsék csak két dioptriaértéket tartalmaznak (egy távoli és egy közeli), és éles választóvonal van a két zóna között. Ezzel szemben a multifokális lencsék több dioptriás zónát kínálnak, és az átmenet fokozatos, ami természetesebb látásélményt nyújt.

A multifokális lencsék előnyei

  1. Kényelem: Egyetlen szemüvegkeretben oldja meg a távoli és közeli látáskorrekciót.
  2. Esztétika: Látható választóvonal nélkül készült, így esztétikusabb megjelenést biztosít
  3. Széles látómező: A prémium multifokális lencsék szélesebb látómezőt biztosítanak, kevesebb torzítással.

A multifokális lencsék hátrányai

  1. Magasabb ár: A multifokális lencsék drágábbak, mint az egyfókuszú vagy bifokális lencsék.
  2. Hozzászokás szükséges: A viselőknek idő kell, hogy megszokják a különböző dioptriás zónák közötti váltást.
  3. Perifériás torzítás: A lencse szélein előfordulhatnak torzítások, különösen a belépő szintű lencséknél.

Belépő szintű/kezdő, vagy prémium multifokális lencse? Melyiket válasszuk?

Természetes, hogy a végső döntést befolyásolja a pénztárcánk, de még ha soknak is tűnik kiadni ezt a 100 ezer forint körüli összeget egy szemüveglencséért, sose felejtsük el, hogy ébren töltött minden percünket ebben a szemüvegben fogjuk tölteni, így kiemelten fontos a minél tökéletesebb látáskomfort elérése.

A prémium multifokális lencsék teljesen személyre szabottan, a viselő szemformája alapján készülnek, szélesebb látómezőt és nagyobb kényelmet biztosítanak, illetve velük a megszokási idő is rövidebb. Áruk nagyon változó, általában egy lencse 100 ezer forint körül mozog, de egyes típusok elérhetik a 200 ezer forintos árat is. Az olcsóbb, belépő szintű lencsék esetében vannak kisebb kompromisszumok, de szerencsére ma már elmondhatjuk, hogy a modern technológiáknak köszönthetően ezek a lencsék is szuper látásélményt biztosítanak. Az áruk is sokkal kedvezőbb: egy darab 30-60 ezer forint között mozog.

Multifokális lencsék széles tárháza

A progresszív lencsék nem csak belépő és prémium kategóriába sorolhatóak: életstílustól függően rengeteg típusú lencse közül lehet választani, amik a viselőjük által végzett, mindennapi tevékenységekhez (pl. számítógépes munka, sport, vezetés stb.) mérten készülnek el. Egy megfelelő szaküzletben, így például az Észak-Magyarországi Optikai Centrumban is szakembereink a lencse (és persze a keret) kiválasztása előtt felmérnek minden igényt, hogy a vásárlóval közösen megtalálhassák a tökéletes megoldást.

Multifunkciós multifokális lencsék

Ahogy fentebb is írtuk, egy multifokális szemüveg nagy befektetés, cserébe több szemüveg feladatát is ellátja. Mint minden lencsére, úgy ezekre is lehet felületkezelést kérni, amivel további funkciókat adhatunk a szemüveghez, illetve meghosszabbíthatjuk élettartamát. Íme három fontos felületkezelés, amelyet érdemes megfontolni:

  1. Antireflex réteg: Az antireflex réteg csökkenti a lencsén visszatükröződő fényt, ami különösen hasznos éjszakai vezetésnél vagy erős fényben, például számítógép használata közben. Ezzel a réteggel tisztább, élesebb látást érhetünk el, miközben csökkenti a szem fáradtságát és megkönnyíti a szemkontaktust is.
  2. Fényre sötétedő réteg: A szem védelme az UV-sugárzástól kulcsfontosságú, különösen a hosszú távú szemkárosodások megelőzése érdekében. Egy fényre sötétedő réteggel szemüveged teljeskörű UV védelmet fog nyújtani, ráadásul még az aktuális fényviszonyokhoz is igazodni fog.
  3. Karcálló bevonat: A multifokális lencsék tartóssága jelentősen javítható karcálló bevonattal. Ez a réteg megvédi a lencsét a kisebb karcolásoktól és sérülésektől, amelyek a mindennapi használat során előfordulhatnak. Ezzel meghosszabbíthatod a lencsék élettartamát és biztosíthatod a tiszta látásélményt hosszú távon is.

Összegzés

A multifokális lencsék modern megoldást kínálnak a látáskorrekcióra, különösen azok számára, akik egyetlen szemüveggel szeretnének élesen látni minden távolságra. A megfelelő felületkezelésekkel pedig még tovább fokozható a lencsék funkcionalitása és kényelme. Bár az áruk magasabb lehet, a kényelem és a látásminőség szempontjából hosszú távon jó befektetésnek bizonyulhatnak.
Ha szeretnéd kipróbálni a multifokális lencséket, keresd fel az Észak-Magyarországi Optikai Centrumot, és kérj tanácsot tőlünk a számodra legmegfelelőbb megoldás kiválasztásához!